Etykiety

czwartek, 8 grudnia 2011

Żywienie

Jak karmić?Szczur, odżywiany w jednostajny sposób nie będzie zdrowy. Jego organizm potrzebuje tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych, witamin i błonnika. Najczęstsze stwierdzenie z jakim się spotykamy to "szczurowi można dawać wszystko do jedzenia". Owszem - szczury to zwierzęta wszystkożerne, ale nie wszystko jest zdrowe. Fakt, że szczur je chipsy nie znaczy że mu służą, ale sukcesywnie uszkadzają nerki, co pewnie „zaowocuje” problemami w przyszłości. Należy się więc najpierw zapoznać z tym, co dla niego się nie nadaje.


Podstawą diety szczurów powinny być ziarna. W dalszej kolejności podajemy warzywa, zielonki oraz owoce. Od 5 do 25% diety szczurów mogą stanowić białka (od 5% - zdrowy szczur, 25%samice hodowlane, młode w czasie rozwoju, odmiany niebieskie i bezwłose). Tłuszcze i inne dodatki diety powinny stanowić najmniejszy ułamek.




Szczur zdrowy, dorosły - Urozmaicona dieta, dostęp do wszystkich składników odżywczych. Zapotrzebowanie na energię – 100%.

Samica w ciąży/laktacja - warto podawać większe ilości wapnia i białka. Ilość jedzenia należy zwiększyć trzykrotnie, ponieważ tyle podczas ciąży samica przybiera na wadze. Ważne jest, aby nie zabrakło jej żadnych składników odżywczych. Zapotrzebowanie na energię samiczki zwiększa się o 400%.

Szczur w trakcie wzmożonego rozwoju (19-30 dni) - Należy zadbać, aby szczurek miał wystarczająco dużą ilość pokarmu, składników odżywczych, a w tym głównie wapna. Dieta musi być bardzo urozmaicona. Często właściciele zapominają o zwiększeniu ilości karmy kiedy w klatce pojawiają się młode - to ogromny błąd - szczurki rosną wtedy nierówno, słabiej się rozwijają i dlatego w sklepach zoologicznych można spotkać szczurki o nieproporcjonalnej główce do reszty ciała. Zapotrzebowanie na energię – 200%.

Szczur w trakcie rozwoju (30-100 dni) - Warto podawać wapno, żywić oczywiście w urozmaicony sposób, ale trzeba zwrócić uwagę na to, aby zwierzaka nie przekarmiać. Zapotrzebowanie na energię – 150%.

Starszy szczur - Ze względu na delikatne zęby podajemy w większej ilości pokarm miękki. Ponadto trzeba zadbać o to, aby miał wapno. Polecam kupno w aptece wapna musującego z dodatkiem witaminy C i dodawanie rozpuszczonej tabletki do wody - witamina C chroni dodatkowo odporność osłabionego organizmu i dobrze sprawdza się jeśli chodzi o profilaktykę antyrakową. Ograniczamy natomiast pokarmy białkowe. Seniorzy zwykle jedzą mniej, niż szczury w sile wieku, jednakże nie należy im ograniczać dostępu do pożywienia, jeśli nie jest to związane z jakimiś problemami (otyłość, dieta związana z chorobą).

Dorosły szczur je około 15g suchej karmy na dobę.