Etykiety

czwartek, 22 grudnia 2011

Szczurze triki

1. Proszenie
Objawy: Szczur stoi na tylnich łapkach, przednie oparte na pręcie klatki, nosek wetknięty pomiędzy dwa inne pręty i ... niucha w charakterystyczny sposób 
Opis: To najgorszy szczurzy trik, wjeżdżają nam wtedy na uczucia, udają takie "sierotki", którym ciężko się oprzeć, i ... dajemy różniaste "nagrody pocieszenia"
Jak walczyć z tym: Przede wszystkim NIE REAGOWAĆ! Tak po prostu, nie dawać zainteresowania szczurzym wybiegom. Wiem, ciężko nie reagować jak ogonek tak prosi, ale inaczej szczur się utuczy a my ześwirujemy od ogoniastych zachcianek.

2. Odrzucenie jednych pokarmów w celu zdobycia innych
Objawy: Szczur specjalnie i świadomie nie je tego, co mu dajemy, żeby dać mu to na co on ma ochotę (a co nierzadko jest tuczące lub niezdrowe). 
Opis: Objawia się szczególnie wtedy, gdy damy ogonkowi do spróbowania trochę smakołyku, a potem coraz częściej mu ten smakołyk dajemy.
Jak walczyć z tym: Dawać odpowiednie pokarmy, nie reagować na to, że szczur nie je - bez obaw, jak go głód przyciśnie to i suchą pszenicę wszamie.

3. "Chomikowanie" jednych pokarmów, aby wymusić inne
Objawy: Szczur chowa np. makaron pod materacykiem, zakopuje w ściółce etc. A wszystko po to, żebyśmy uwierzyli, że już nie ma jedzonka.
Opis: Najczęściej pojawia się wtedy, gdy szczur ma zbyt różnorodny pokarm, i co chwila zmienia mu się "ochota".
Jak walczyć z tym: Po pierwsze po pewnym czasie od podania pokarmu (np. pół godziny) sprawdzić szczurze kryjówki - domek, hamaczki, materacyki a nawet przejrzeć ściółkę w poszukiwaniu zachomikowanego pokarmu. Znaleziony pokarm wyciągamy ponownie na światło dzienne (czytaj : ładujemy z powrotem do szczurzej miski). I nie reagujemy na "proszenie", dopóki pokarm faktycznie nie zniknie w szczurzym żołądku.