Etykiety

piątek, 27 stycznia 2012

Kwarantanna

Kwarantanna - przymusowe okresowe (dawn. 40-dniowe) odosobnienie ludzi, zwierząt, roślin, towarów, przybyłych z miejsc dotkniętych jakąś epidemią do kraju, który chroni się w ten sposób przed infekcją, zarazą.
Etym. - wł. quarantena (-tina) '40 dni; jw.' z łac. quarantena '40
Wypisek z Dziennika Ustaw: “zawierający pewną liczbę pomieszczeń oddzielonych od siebie funkcjonalnie i fizycznie, w których umieszcza się wyłącznie zwierzęta z tej samej przesyłki i w tym samym stanie zdrowia, tak że pomieszczenia te stanowią pojedyncze jednostki epidemiologiczne;”




Wszelkie dostępne w internecie artykuły odnoszą się do kwarantanny w warunkach profesjonalnych, a my musimy pamiętać, że rzadko kto dysponuje takimi w sytuacji mieszkania/domu.

Kwarantannie powinno zostać każde zwierzę przynoszone do domu. Jednak szczególnie ostrożnie musimy postępować w przypadku zwierząt ze sklepu lub co do których mamy podstawy podejrzewać choroby/pasożyty.

Trzeba przygotować oddzielne pomieszczenie, dobrze wentylowane i najlepiej łatwe do sprzątania. Należy pamiętać, żeby nasze pozostałe zwierzęta [o ile je posiadamy] nie miały tam wstępu. Warto zaopatrzyć się w kilka par jednorazowych lateksowych rękawiczek, specjalne miski, poidło. Ściółkę, której chcemy używać u zwierzaków podczas kwarantanny warto odsypać wcześniej do torby. Do minimum ograniczamy ryzyko kontaktu jakiegokolwiek przedmiotu wykorzystywanego w pomieszczeniu kwarantanny z resztą domu/mieszkania.

Zwierzaka/zwierzaki najlepiej przed przywiezieniem do domu [jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich stanu] zabrać do weterynarza i przeprowadzić jak najdokładniejsze badania i prewencyjnie odrobaczenie. Warto wybrać się w takim przypadku do specjalisty. On najlepiej zadecyduje jak postępować ze zwierzętami - wg mojej wiedzy minimum kwarantanny to 14 dni.

14 dni podczas których nie dopuszczamy do kontaktu zwierząt, zwracamy baczną uwagę na mycie rąk, ewentualną zmianę ubrania. Obserwujemy zwierzaki:
-ich zachowanie
-zmiany wagi/wzrostu i ogólny rozwój
-porfirynę [jeśli chodzi o szczury]
-oddech
-stan sierści
Obserwacje ułatwi ściółka typu ligniny czy ręczników papierowych - będziemy mogli kontrolować czy zwierzę prawidłowo się wypróżnia. Żeby nie spowodować sensacji ze strony układu pokarmowego warto zaczynać od pokarmów łatwostrawnych i ewentualnie granulatu/ziarna, a urozmaicenia wprowadzać stopniowo.

Wszelakie odbiegające znacznie od normy zachowania warto konsultować z zawodowcem - jeśli mamy w domu inne zwierzaki, to w końcu ryzykujemy ich życiem.

O zakończeniu kwarantanny powinien decydować lekarz po uprzedniej kontroli.