Etykiety

wtorek, 29 listopada 2011

Oswajanie

Szczurki bardzo szybko przyzwyczajają się do człowieka. Aby osiągnąć  przyjaźń z tym zwierzątkiem należy postępować cierpliwie. W pierwszy dzień w terrarium nie powinno się wyjmować szczurka, przeżył on bowiem coś bardzo stresującego, najpierw jakaś wielka ręka wyjęła go z dotychczasowego mieszkania oddzielając od innych szczurków potem siedział w ciemnym pudełku które ciągle się trzęsło a gdy już ujrzał światło dziennie znalazł się w zupełnie innym obcym miejscu.
Choć wiem z własnego doświadczenia że każdy chciałby pogłaskać nowego towarzysza starajmy się w pierwszym dniu to ograniczyć. Na drugi dzień można włożyć rękę do klatki tak aby szczurek ją powąchał a tym samym poznał nasz zapach, nie należy się obawiać żadnego ugryzienia, młode szczurki nawet nie wiedzą, że gryzienie to sposób obrony więc bez obaw dajmy poznać mu nasz zapach. Gdy już sam będzie chętnie wąchał naszą rękę i nie będzie się już zbytnio jej bać,  możemy wziąć go na ręce aby lepiej przyzwyczaił się do naszego towarzystwa. Po kilku dniach szczurek będzie się czuł  na rękach bezpiecznie a gdy go wypuścimy na podłogę i przestraszy się czegoś natychmiast przybiegnie nam na ręce. Pamiętajcie, że najważniejszy w oswajaniu tego zwierzątka jest kontakt szczurka z nasza ręką. Nie ograniczajmy tego kontaktu im częściej będzie w towarzystwie dłoni tym bliżej się do nas przywiąże.
Nie da się określić ile czasu trwa oswajanie szczurka. Wszystko zależy od tego, jaki miał kontakt z człowiekiem wcześniej, czy jest szczurkiem odważnym, czy strachliwym, ciekawskim czy wyciszonym. Młode szczurki urodzone u kogoś w domu zwykle oswajają się niezwykle szybko- w ciągu kilku godzin zdobywają 100% zaufanie do nowego właściciela. Szczurki starsze, ale będące już u kogoś i posiadające dotychczas indywidualną opiekę również stosunkowo szybko się oswajają, ale trzeba dać im nieco więcej czasu. Zwierzątka z masowych hodowli, giełd lub sklepów zoologicznych oswajają się najwolniej, ale to również zależy od wieku i ich przyszłości- bo trafiają tam z różnych miejsc. Ogólnie rzecz biorąc oswajanie może trwać 1 dzień, a nawet... kilka miesięcy.
Generalnie każdy szczur cierpi na neofobię, której można w większym lub mniejszym stopniu zniwelować. Zdarzają się jednak osobniki, które są dzikie, boją się otoczenia i/lub wykazują agresję w stosunku do innych. W takim wypadku pomoc jest zupełnie inna.

Oswajanie
 
  • bądź w stosunku do szczurka spokojny, nie wykonuj gwałtownych ruchów 
  • mów do niego spokojnym głosem
  •  nazywaj go po imieniu
  • daj się obwąchać i pokazać
  • pozwól szczurkowi wejść pod bluzę- będzie się tam czuł bezpiecznie
  • nic na siłę
  • nie dawaj szczurkowi ciągle jedzenia z ręki- nie jesteś jego karmnikiem
  • spędzaj z nim jak najwięcej czasu
  • pamiętaj, że codziennie musisz pobawić się ze swoim podopiecznym
Oswajanie trudnych przypadków
  • Wejdź ze szczurkiem do wanny i pozwól mu po sobie chodzić
  • Jeśli szczurek gryzie nie bierz go na ręce przez rękawicę- to go stresuje
  • Dla „wampirów”- usuń z klatki miskę z jedzeniem i podawaj je wyłącznie z ręki. Stopniowo jak szczurek będzie nabierał zaufania prowokuj go do wchodzenia na dłoń.
  • Bądź spokojny, nie dotykaj szczurka jeśli tego nie lubi
Wyuczone zachowania?
  • Nie każdy szczurek lubi siedzieć na ramieniu- niektóre wręcz nie lubią
  • Mimo, że zwierzątko jest oswojone unikaj sytuacji stresowych
  • Dobrze oswojony szczurek nie boi się właściciela, przychodzi na zawołanie
  • Szczurki potrafią chodzić za właścicielem, ale na dłuższą metę jeśli będzie to nudne i znajdą po drodze coś ciekawszego- zajmą się czymś ciekawszym
  • „Stójka” nie jest wyuczona, ale stawanie na tylnich łapkach jest naturalne
  • Szczur przyzwyczaja się najbardziej do zapachu właściciela
Metody oswajania:

1. Przymusowa - bierzemy szczurka z klatki bez względu na to czy strajkuje czy nie (ale oczywiście tak , żeby nie zrobić mu krzywdy ) na albo raz na przynajmniej godzinę albo kilka razy po 20 - 30 min każdego dnia.
Szczurka trzymamy na ramieniu, w kapturze, na kolanach, a nawet jak jest ruchliwy to i na głowę wejdzie. Głaszczemy ogonka po łebku i grzbiecie , można dać jakiś smakołyk  i / lub coś do obwąchania i zabawy,
np. piłeczkę kauczukową itp. Mozna też puścic szczurka na podłogę żebny oswoił się z nowym miejscem ale trzeba zwierzaczka wtedy pilnowac zeby nie zrobił sobie krzywdy lub się nie zgubił.
2. Dobrowolna - Odwrotna od pierwszej - nie wyciągamy ogonka na siłę z nowego domku [klatki], cierpliwie czekamy aż sam podejdzie do otwartych drzwiczek i zacznie obwąchiwać rękę , można teraz dać jakiś smakołyk lub ciekawy obiekt do obniuchania dla zwierzaka , np. wspomnianą piłeczkę kauczukową czy cokolwiek co wzbudzi zainteresowanie ogona Do klatki można dać futrzakowi coś naszego np. starą bluzkę czy nawet zrobić huśtawkę ze .... starego długopisu , czyli dać szczurkowi do klatki coś , co dotykaliśmy ale z rozsądkiem bo po ok. 2 tyg. do nawet i miesiąca  W tej metodzie więcej zależy od ogona niż od nas , więc szczurek oswoi się później niż w przypadku metody nr.1 I jeszcze jedno - szczury są zwierzętami NOCNYMI więc w dzień dajmy im pospać, nie męczmy ich , chyba że same będą chciały.